مهم ترین عوامل شایع آسیب دیدگی ‌ها در ورزش بدنسازی

بی احتیاطی در بدنسازی اولین عامل اصلی آسیب دیدگی می باشد. همچنین اصلی ترین مشکل ورزشکاران که باعث توقف پیشرفتشان در ورزش بدنسازی می شود،همین آسیب دیدگی های است که به علت رعایت نکردن نکات مهم تمرینی به وجود می آید و ورزشکار را از ادامه روند ورزشی خود باز می دارد.

شایع ترین عوامل آسیب دیدگی دربدنسازی شامل موارد زیادی است،که 10 مورد از مهم ترین عوامل آسیب دیدگی ها، شامل موارد زیر است :

  • رعایت نکردن فرم صحیح حرکات

یکی از مهم ترین علت های آسیب دیدگی اجرای حرکات تمرینی با فرم ناصحیح می باشد.با رعایت نکردن فرم صحیح حرکات بدنسازی سریع تر از آنچه که فکرش را بکنید،دچار آسیب دیدگی در مفاصل یا عضلات می شوید.هر شخص دارای مکانیسم بدنی منحصر به فردی می باشد همچنین باید توجه داشت که دست ها و پاها در مسیرهای مشخصی می توانند حرکت کنند.اگر به آنها فشار بیش از حدی وارد کنید، درصد آسیب دیدگی در نواحی بسیار زیاد خواهد شد.پس با رعایت کردن فرم صحیح حرکات تمرینی از آسیب دیدگی در عضلات و بخصوص مفاصل دست ها و پاها، جلوگیری کنید.

  • با وزنه بسیار سنگین کمتر تمرین کنید

رایج ترین آسیب دیدگی در بدنسازی که در سال های اخیر بسیار رواج پیدا کرده است، تمرین کردن با وزنه های بسیار سنگین است که در بعضی مواقع حتی وزن این وزنه ها خارج از توان یک بدنساز است. زمانی که بدنساز از وزنه های سنگین استفاده می کند، وزنه ها را به علت سنگینی بیش از حد با حالتی پرتابی بالا و پایین می برد که بتواند تکرارها را کامل کند. همین مسئله باعث می شود به کمر و مفاصل سرشانه فشار زیادی وارد شود و خطر آسیب دیدگی در این نواحی را افزایش می دهد. برای اینکه متوجه شوید وزنه برای تمرین شما سنگین است یا نه! می توانید این موضوع را زمانی متوجه شوید که وقتی وزنه را در هنگام پایین آوردن نمی توانید کنترل کنید و یا هنگام لیفت کردن مجبورید وزنه را به حالتی پرتابی لیفت کنید، پس از این وزنه برای تمرین شما سنگین است و باید وزنه سبک تری انتخاب کنید.

  • قبل از شروع تمرین حتماً بدن خود را گرم کنید

سه مورد از فرایندهای مهم قبل در تمرین بدنسازی عبارت است از: گرم کردن و حرکات کششی(قبل از تمرین) و سرد کردن(بعد از تمرین) می باشد.با انجام این فرآیندها باعث می شود فشار و گردش خون بالا رود و همین عامل باعث آمادگی عضلات برای یک روز تمرینی عالی می شود و خطر آسیب دیدگی را به حداقل می رساند.

  • عدم انجام تمرینات مشکل آفرین

در بعضی از تمرین ها ورزشکار درد خاصی را در یک ناحیه از بدن خود احساس می کند، در این شرایط بهتر است که حرکت تمرینی دیگری را جایگزین کنید تا فشار از وری ناحیه درد کم تر شود.به عنوان مثال اگر در تمرین سرشانه شما دچار آسیب دیدگی در این ناحیه شده اید بهتر است مدتی به جای انجام حرکت پرس سینه از حرکت پرس سینه دستگاه استفاده کنی تا درد ناحیه سرشانه از بین برود.

  • تقلب نکنید

برخی از ورزشکاران برای اینکه سریعتر در ورزش بدنسازی پیشرفت کنند در انجام حرکات تقلب می کنند که این موضوع نه تنها از پیشرفت شما در بدنسازی جلوگیری می کند بلکه احتمال آسیب دیدگی شما را بالا می برد.برای برداشتن وزنه های سنگین تر که کسی را تحت تاثیر قرار دهید تقلب بدترین راه ممکن است و باعث می شود تمرین شما خراب شود و همچنین خطر آسیب دیدگی را به دنبال دارد.این موضوع درست است که تقلب و انجام تکرارهای اجباری جز تکنینک های بدنسازی می باشند و با انجام این تکنیک فشاری بیشتر به عضلات وارد می شود و توانایی و حجم عضله بیشتر میشود اما باید این نکته را مد نظر داشت که احتمال آسیب دیدگی در استفاده از این تکنیک بسیار بالا می باشد. اگر این تکنیک‌ها به درستی‌ انجام نشوند ممکن است شما را به طور کامل از بدن سازی دور کنند.

  • فشار بیش از حد روی یک مفصل خاص

فشار بیش از حد روی یک مفصل خاص با عث التهاب تاندون ها می شود و همین موضوع باعث آسیب دیدگی می شود.پس از تمرین های که باعث ناتوانی در یک عضله خاص می شود دوری کنید.

  • به نصحیت افراد با تجربه و خبره بیشتر توجه کنید

توجه نکردن به راهنمایی های افراد بدنساز که تجربه ورزشی بیشتری نسبت به شما دارند یکی دیگری از اشتباهات مهم در بدنسازی می باشد که باعث بالا رفتن میزان آسیب دیدگی در باشگاه ها شده است.قبل از انجام یک حرکت تمرینی که بار اول می باشد آن را انجام می دهید ،با یک فرد حرفه ای و متخصص مشورت کنید تا حرکت را بصورت صحیح انجام دهید.توجه داشته باشید غرور در ورزش نشانه خوبی برای پیشرفت در این ورزش نیست پس بهتر است از افراد خبره مشورت بگیرید تا به پیشرفت و موفقیت سریع تری دست یابید.بدون راهنمایی و کمک ممکن است شما وقت بسیار زیادی را تلف کنید و به خود آسیب‌های غیر ضروری را وارد نمائید.

  • دم و بازدم را درست انجام دهید

زمانی که شما شروع به تمرین می کنید میزان فشار خون شما افزایش می یابد و اگر در این میان دم و بازم خوبی از نظر تنفسی نداشته باشید و یا مثل برخی از ورزشکاران نفس خود را نگه دارید این فشار خون چند برابر می شود و باعث حالت تعوع و یا حتی ممکن است منجر به بیهوشی شود. پس در هنگام تمرین به تنفس کردن دقیق تمرکز لازم را نیز داشته باشید.

  • نبود یار تمرینی

زمانی که نیاز به تمرین سنگین دارید حتماً از یک یاز تمرینی کمک بگیرید.کمک گرفتن از یک یار تمرینی هیچ مانعی ندارد.زمانی که شما یک یار تمرینی در طول حرکت به شما کمک می کند باعث می شود با خیال راحت از کل توان خود برای انجام صحیح آن حرکت بیشترین فشار ممکن را به عضله خود وارد کنید.یار تمرینی شما یا همان مراقب می تواند به شما در مواقع حساس در هنگام تمرین های سنگین کمک شایانی کند و از آسیب دیدگی شما زیر وزنه ها سنگین جلوگیری کند.

  • فرسوده شدن تدریجی مفاصل

برخی عضلات در بدن هستند که جریان خون کمتری از آنها می گذرد مانند سرشانه.در این عضلات به تاندون ها اکسیژن کمتری می رسد به همین دلیل بیشتر در معرض فرسوده شدن و آسیب دیدگی می باشند.در این مواقع ورزشکار احساس تمرین زدگی می کند که پیشنهاد می شود در خانه بمانید و استراحت کنید تا این احساس خستگی از شما دور شود.برای از بین بردن چنین حالاتی بهتر است قبل از خواب یا هنگام صبح حرکات کششی انجام دهید تا گردش خون این نواحی را به حد مطلوبی بالا ببرید.

منبع : وطن فیتنس

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*